Trasa: Bellaria – Urbino (86 km, 1.420 v.m.)
Prva polovica etape je ravninska (120 v.m.), druga pa gorsko razgibana (1.300 v.m.) z najvišjim vrhom pri 623 metrih nad morjem.
Petnajst kilometrov kolesarimo ob morju in se v Riminiju (149.000 preb., 6 m n.m.), mestu, ki so ga ustanovili že Etruščani, zaustavimo za pol ure za krajši ogled na Trgu Treh mučenikov preimenovan v spomin na tri usmrčene partiza-ne v II. sv. vojne. Mesto kulture in čudovitih plaž (komur je všeč mivka), poznan pa tudi po številnih diskotekah, bi si morali ogledati Avgustov slavolok, Tiberijev most, in druge ostanke rimskega foruma, Tempelj Malatestov (stolnica) in številne druge cerkve, morda si privoščimo še (spet) njihovo piadino.
Po ogledu kolesarimo 25 kilometrov ob reki Marecchio, nato pa za krajem Verucchio zavijemo v klanec proti štiristo metrov višjemu San Marinu. Kolesarimo bomo zvezali na Trgu Campo della Fera (Sejemski trg) in se v mesto zapeljali z vzpenjačo. Pri vzpenjači na vrhu se bomo dobili točno čez dve uri, več kot dovolj za en hiter krog za ogled (verjetno si bomo ogledali glavne zanimivosti – recimo Tri stolpe, baziliko sv. Mavricija, Ljudsko palačo, jamo Balestrieri, Papeško baziliko sv. Frančiška s Svetim samostanom, Čarovniški prelaz, Muzej mučilnih orodij) in si privoščili kakšen prigrizek (bakala po sanmarinsko, passatelli v juhi, fižol z dagnjami, strozzapreti z morsko spako in sanmarinskimi zelišči – zadavi duhovnike z morsko spako, zajec v porketi, torta treh gora) – pred drugo bi že morali biti zbrani vsi pri kolesih.
Proti Urbinu je kar razgibana trase, od žepne države kolesarimo bolj na samem in le mimo dveh krajev – Mercatino Conca in Casinina. V Urbinu zaradi zasoljenih cen in težavami s parkiriščem v mestu, spimo v hotelu Residence dei Duchi malo pred mestom (točno dva kilometra od obzidja pri Rimskem trgu, potem pa v klanec!).
Urbino (antično Urbinum Hortense, lat. Urvinum Mataurense, Urbinum Mataurense) je mesto v pokrajini Pesaro e Urbino na severu italijanske dežele Marke.
Mesto, ki po stanju na dan 31. december 2005 šteje 15.566 prebivalcev, naselijo Umbri že v predrimski dobi, kasneje preide v posest Etruščanov, Keltov in Galcev, pod rimsko oblast pa v III. stol. pr. n. št. Pravi razcvet doživi v XII. stol., ko postane središče vojvodstva Umbrije. Majhno rimsko mesto Urbinum Mataurense (mestece ob reki Mataurus) je v času gotskih vojn v VI. stol. pomembno strateško oporišče, ki ga leta 538 osvojijo Vzhodni Goti z Belizarjem.
Glavna zanimivost v Urbinu je Palazzo Ducale z Gallerio Nazionale delle Marche, z eno najpomembnejših zbirk renesančnih slik na svetu. vredno ogleda pa so še Palazzo Albani (17. stoletje), Palazzo Odasi in Palazzo Passionei, trdnjava Albornoz (La Fortezza), ki jo zgradi papeški legat v 14. stoletju, med leti 1507-1511 pa Della Rovere doda novo serijo obzidja. Zdaj je javni park in Rafaelova hiša in spomenik (1897).
Brez množice cerkev ne gre, tu imamo Stolnico v Urbinu (cerkev je zgrajena leta 1021 na mestu stare iz VI. stol.), Oratorij sv, Janeza Krstnika s freskami Lorenza Salimbeni da Sanseverina, nekdanji samostan sv. Avguština, zgrajen v romanskem slogu (XIII. stol.), samostan v sv. Frančiška (XIV. stol., prvotna gotsko-romanska stavba) in oratorij sv. Jožefa (zgodnje (XVI. stol.).
In še nekaj za lačne želodce, ne samo za oči in dušo: krajevna kuhinja vključuje tartufe in gobe, pa tudi sire, ki so bili dobro znani že od renesančne mize, kot je Casciotta, ki ima zdaj svojo oznako DOP. V Urbinu boste našli sire Fossa in Pecorino, meso, ki prihaja iz vrhunskih nabavnih linij; rdeča in bela vina, pridelana na lokalnih pobočjih, olivno olje, med in pršut pršut, narejen po tradiciji. Tukaj boste odkrili znamenito crescio, okusna lepinja, ki ga lahko uživamo z različnimi nadevi (sir, šunka ali zelenjava). Nekaj idej: pršut iz Carpegne, urbinska casciotta (sir), urbinska crescia (vrsta listnatega testa, nekakšna bosanska lepinja), klobučki, dušen piščanec, Bolj malo receptov, zato pa imajo veliko odličnih restavracij, recimo Antica Osteria dellle Stelle, Trattoria del Leone (jedilnik), Taverna Degli Artisti.
(povzeto po Wikipediji)
Comments are closed